Dovolená u moře

Co je dovolená u moře

Koupání se v příjemně prohřátém moři, dovádění v hotelovém bazénu, opalování se na sněhobílé písečné pláži nebo lenošení pod slunečníkem za uspávajícího šumění nedalekého mořského příboje. Tato scéna je pro většinu z nás velmi lákavou představou o tom, jak by mohla být prožitá ideální letní dovolená u moře. A vůbec nemusí jít o pobyt v luxusním pětihvězdičkovém hotelu s all inclusive stravováním, kde se jeho hosté nemusejí vůbec o nic starat a ochotný hotelový personál je pro ně k dispozici celých 24 hodin denně.

Volba dovolené

slunecnik-na-plazi

Nejdůležitějším faktorem při volbě letní dovolené, který nejvíce ovlivňuje celkový dojem z pobytu ať už v zahraničí, či v tuzemsku, je výběr místa, kde bude dovolená u moře strávená. Současná nabídka zájezdů a pobytů, které na trhu cestovního ruchu nabízejí jak samotné hotely, penziony a další objekty, kde se turisté mohou ubytovat, tak také cestovní kanceláře a agentury. Jejich produkt je pochopitelně daleko komplexnější a pro pohodlí klientů zahrnuje hned několik služeb současně.

pisecna-plaz

Takže kam na dovolenou? To záleží na preferencích konkrétního jedince. Ten, kdo má během své dovolené rád teplo až horko, bude bezpochyby volit jižněji položené země a destinace. Kdo chce naopak během dovolené odpočívat aktivně a dny volna prožít například v sedle horského kola anebo na vysokohorské tůře, bude raději volit místa, kde se denní teploty pohybují kolem hodnot, na které jsme coby středoevropané zvyklí a nečiní nám žádné komplikace nebo potíže.

Dovolená v Egyptě

plaz-zlaty-pisek

Pro někoho tedy znamená dokonalá letní dovolená u moře pobyt v luxusním hotelu v některém z mnoha letovisek v Egyptě. Jistota stálého (i když hlavně během školních prázdnin poněkud horkého) slunečného počasí a až neuvěřitelně čisté a na podmořský život bohaté vody Rudého moře lákají každým rokem do egyptských hotelů desetitisíce turistů z celého světa. Nejčastěji nabízený a také žádaný je program all inclusive. Ten dává návštěvníkům Egypta dokonalou možnost využít čas volna k odpočinku a relaxaci. Během svého pobytu v Egyptě se totiž skutečně nemusejí o nic starat. Snad pouze o takové věci, jako je rozhodnutí, kdy vyrazí na pláž. Nebo který z mnoha nabízených moučníků si dají po vydatné večeři.

Chorvatsko

letni-dovolena

Někdo si zase nedovede dost dobře představit prázdniny bez 2 týdnů strávených na břehu Jaderského moře. A to buď v Chorvatsku, případně v některé ze sousedních zemí. 1.000 kilometrů jízdy osobním automobilem už dnes nepředstavuje žádný zásadní problém. A svoboda v místě pobytu, kterou vlastní auto umožňuje, je někdy takřka k nezaplacení. Ubytování v některém z desetitisíců apartmánů, soukromých pokojů či penzionů není nijak finančně náročné ani pro vícečlenné rodiny. Pláže na pobřeží Jadranu nabízejí každému z turistů, pro které byla volbou dovolená u moře v Chorvatsku, široké možnosti, jak příjemně strávit čas zaslouženého volna a odpočinku.

Dovolená v Řecku

modre-more

K dalším, velmi populárním prázdninovým destinacím, patří Řecko. Oblibě se těší zejména jeho četné ostrovy. Do letovisek na ostrovech v Jónském nebo Egejském moři přilétají každou letní sezónu desetitisíce turistů z celého světa. A spolu s nimi také desetitisíce Čechů, kteří si řecké ostrovy zvolili jako místo pro prožití své dovolené. Obecně lze říci, že ostrovy v Jónském moři, mezi které patří například Korfu či Zakynthos, jsou zelenější a mají více vegetace než ostrovy na opačné straně Řecka, v Egejském moři. Důvodem jsou častější srážky v západní části Řecka. Prší tu daleko více než v jeho východní části. To ale rozhodně neznamená, že ostrovy jako Rhodos, Skiathos, Chios nebo Kréta jsou vyprahlé a turisté se na nich budou cítit pomalu jako na poušti. Každý z řeckých ostrovů má své osobité kouzlo. A každý z nich má svým návštěvníkům určitě co nabídnout. Dovolená v Řecku tak právem patří k nejoblíbenějším způsobům, jak příjemně strávit na břehu prohřátého a čistého moře letní čas zaslouženého odpočinku.

Další destinace pro dovolenou

dovolena-leto

A ve výčtu destinací, kde se dnes dá díky pokročilé letecké dopravě a nízkým cenám, trávit letní dovolená u moře, by se dalo dlouze pokračovat. Vždyť země jako je Španělsko, Itálie, Tunisko, Turecko a spousty a spousty dalších také mají svá neoddiskutovatelná pozitiva. Dovolená, strávená v některém z jejich mnoha letovisek, bývá skutečně skvělým zážitkem. Tento web nechť je průvodcem po možnostech současného cestování a třeba i někomu pomůže při výběru dovolené.