Dovolená na ostrově Malta

Klidná dovolená

Turisté, kteří se chystají si o své letní dovolené u moře opravdu odpočinout, by určitě měli zvážit cestu na středomořský ostrov Malta. Zdejší stálé slunečné počasí a pohodová atmosféra je k relaxaci a odpočinku ideální. Průzračně čisté moře, překrásná příroda a dobré jídlo jsou charakteristické pro tento zatím mezi turisty z České republiky ne příliš známý ostrov. Malta svou nabídkou dovolenkových možností určitě nezklame ani ty nejnáročnější cestovatelé.

Uprostřed Středozemního moře

Geograficky se Malta nachází ve vodách Středozemního moře uprostřed pomyslného trojúhelníku, který tvoří italský ostrov Sicílie a severoafrické státy Tunisko a Libye. Název Malta se používá jak pro celé souostroví, které tvoří tři ostrovy, tak i největší ze zdejších ostrovů. Po ostrově Malta je druhým největším Gozo. Mezi oběma těmito ostrovy je pak k nalezení nejmenší Camino.

Ostrov plný překvapení

Malta je skutečně jedinečným kusem země uprostřed Středozemního moře. Turisté, kteří již na Maltě alespoň chvíli pobývali, určitě potvrdí, že tento neveliký ostrov, kterému co do velikosti patří až 34. místo v celém Středozemním moři, je plný tajemství a spousty míst k poznávání. Maltézští rytíři, kteří ostrovu vládli několik staletí, tady zanechali úchvatné palác a katedrály. Tajemní dávní obyvatelé pak na ostrově zanechali stopy v podobě megalitických chrámů. Podél pobřeží jsou roztroušené malebné rybářské vesničky a v hlavním městě je možné obdivovat mohutné kamenné opevnění a stavby.

Příroda

Nádherná příroda na ostrově Malta si pak pro návštěvníky ostrova připravila takové skvosty, jako je jeskyně Blue Grotto. Tuto jeskyni na jižním pobřeží vyhloubil během stovek tisíc let do vápencových skal příboj a dnes patří k vyhledávaným turistickým cílům. Na západě ostrova jsou pak u pobřeží k vidění vysoké útesy, které se šplhají do výšky přes čtvrt kilometru nad mořskou hladinu.

Ideální počasí

Ostrov Malta je ideální destinace k dovolené turistů, kteří chtějí kombinovat pobyt na plážích u průzračně čistého moře s cestami a výlety za poznáním do vnitrozemí. V létě na souostroví Malta prakticky neprší a teploty se tu pohybují kolem příjemných 30 stupňů Celsia. Malta je tak, podobně jako Kanárské ostrovy v Atlantiku, ideální destinací pro turisty, kteří nemají rádi příliš vysoké teploty. A podobně jako v dalších středomořských letoviscích, i u zdejších pláží je moře průzračně čisté a ve vodě je velice dobrá viditelnost. Z tohoto důvodu je Malta častým cílem potápěčů a příznivců šnorchlování. Ti tady mohou pod hladinou dobře pozorovat nejrůznějším zajímavosti a samozřejmě i podmořský život. Řada potápěčských základem podél pobřeží pak vytváří ideální podmínky k provozování tohoto moderního sportu.

Dva typy pláží

Na Maltě se nacházejí dva typy pláží. Podél skalnatého pobřeží se turisté nejčastěji koupou na skalnatých plážích z vápence, které tvoří jakési schody k mořské hladině. Druhým typem jsou pak typické písečné pláže s jemným zlatavým pískem, které se do moře sklání jen pozvolna. Letoviska s písečnými plážemi na ostrově Malta jsou oblíbena mezi rodiči s malými dětmi, kteří tu mohou nechat své ratolesti koupat v moři samotné.

Valletta

Současným hlavním městem souostroví Malta je Valletta. Tu tady založili již před pěti sty lety Maltézští rytíři, jinak také členové řádu svatého Jana. Charakteristické pro Vallettu je pravoúhlé uspořádání zdejších ulic, které je podobné třeba Manhattanu v New Yorku. Z historických památek určitě stojí za návštěvu katedrála svatého Jana, která se nalézá na ulici Republic Street. Stavba v minulosti sloužila jako hlavní kostel Maltézských rytířů a je zde vystaven jediný podepsaný obraz od malíře Carpaccia. Turisté pak s oblibou též míří do zahrad Upper Barrakk Garden, které se nachází na vyvýšenině a je od nich krásný výhled na největší maltský přístav.

Gozo

Druhým největším ostrovem v souostroví Malta je již zmiňované Gozo. Na něj se dá dostat z vesničky Cirkewwa trajektem, který musí překonat vzdálenost necelých 7 kilometrů. V současnosti žije na ostrově Gozo asi 30.000 lidí. Díky větší vlhkosti, kterou zadržuje zdejší půda, je ostrov Gozo ve srovnání s kamenitou Maltou zelenější. Ovoce a zelenina tady údajně chutnají lépe než plody, vypěstované na nedalekém ostrově Malta. Hlavní město ostrova Gozo je Victoria a její dominantou je citadela s mohutnými hradbami. Ty svého času sloužily jako obranná stavba před nájezdy Turků.

Chrámy Ggantija

Na ostrově Gozo jsou k vidění i megalitické chrámy s názvem Ggantija. Jejich vznik je datován do doby před 5.500 lety a do současnosti z nich zbyly především obrovské kameny z vápence. Ty původně celou stavbu tvořily. Do současnosti se v tomto areálu dochovala jen asi třetina původních staveb. Zajímavosti ostrova Gozo je i takzvaném Azurové oko. To je k nalezení na západní straně ostrova, nedaleko zátoky Dwejra. Tuto jeskyni vytvořil ve vápencové skále příboj a patří k nejnavštěvovanějším místům na ostrově.