Marsa Alam, Egypt

Jižně od Hurghady

O dovolené v nejjižněji ležící egyptském letovisku Marsa Alam se říká, že je dovolenou na prahu skutečného podmořského ráje. Marsa Alam původně byla, podobně jako další současná populární letoviska na pobřeží Rudého moře, jen malou a ospalou rybářskou vesničkou. Leží více než 200 kilometrů jižním směrem od Hurghady. A ještě poměrně nedávno připomínala Marsa Alam spíše africkou beduínskou vesnici než moderní turistický resort. Takový, do jakého se tou dobou už vyprofiloval třeba Sharm el Sheikh nebo Hurghada.

Ještě v minulém století museli turisté, kteří chtěli prožít svou dovolenou v Marsa Alam nebo jejím blízkém okolí, letecky cestovat nejprve do Hurghady. Po příletu pak nasednout na autobus, případně jiný dopravní prostředek, a absolvovat ještě více než 200 kilometrů dlouhý transfer. To vše se změnilo roku 2001. V tomto roce totiž bylo asi 60 kilometrů severně od Marsa Alam uvedeno do provozu mezinárodní letiště. To leží na půli cesty mezi Marsou a přístavem El Quseir.

Moderní letovisko

Marsa Alam je mezi turisty tolik populární zejména kvůli zdejšímu moři. A její obliba neustále vzrůstá. Živé korálové útesy, nádherné pláže a postupně přibývající moderní hotely s veškerým komfortem začínají z Marsa Alam tvořit významné centrum egyptské turistiky. A to zejména ve vztahu k bezpečnostní situaci v Sharm el Sheikhu či Hurghadě.

Středisko Marsa Alam je v současnosti nejjižnějším egyptským letoviskem. Dále podél pobřeží už se totiž nachází pouze národní park Wadi El Gemal. A po dalších 100 kilometrech už Egypt hraničí se Súdánem. Ve srovnání s již zmiňovanou Hurghadou má Marsa Alam hned několik výhod. K těm nejčastěji zmiňovaným patří stáří zdejších hotelů. Vzhledem ke skutečnosti, že zdejší mezinárodní letiště tu bylo otevřeno až teprve na začátku tohoto tisíciletí, drtivá většina zdejších hotelů není starší dvaceti let.

Čisté moře

Relativně pozdní rozvoj turistického ruchu v oblasti Marsa Alam s sebou přináší pro turisty i další významné plus. A tím je stav života pod hladinou moře. Kvalita vody v moři je zde skutečně mnohem lepší než třeba v Hurghadě. A to dokonce i přímo u hotelů. Milovníci potápění nebo šnorchlování se tady tak nemusejí od svého ubytovacího zařízení nijak zásadně vzdalovat.

Aktuálně však není možné v oblasti Marsa Alam očekávat třeba nákupní centra či bulváry tak, jako je tomu v Hurghadě či Sharm el Sheikhu. Turisté, toužící během dovolené v Marse Alam po nákupech, si budou muset vystačit buď s malými krámky přímo v hotelu, nebo s miniaturním nákupním centrem v přístavu Port Ghalib. A podobně jako s nakupováním je to v Marse i s večerní a noční zábavou. Během večera se o své hosty stará většina hotelů sama. Žádné organizované diskotéky, bary, kluby a další noční podniky Marsa Alam zatím provozu nejsou.

Okolí

Není bez zajímavosti, že v oblasti Marsa Alam je čistější než v Hurghadě nejen voda v moři, ale i voda, kterou používají hoteloví hosté. Na rozdíl od Hurghady, kde vodu zajišťuje zásobování cisternami, má Marsa Alam dokonce svou vlastní odsolovací stanici. Jak už bylo napsáno dříve, zdejší hotely a další ubytovací kapacity jsou vesměs moderní. A tak ani omšelé budovy, které jsou občas vidění v centru Hurghady, se v Marsa Alam nevyskytují. Zajímavosti oblasti Marsy je třeba i skutečnost, že je tady možno narazit na hotely, který jsou postaveny doslova uprostřed ničeho.

Port Ghalib

Jako jakési pomyslné turistické centrum oblasti Marsa Alam je někdy uváděn přístav Port Ghalib. Ten leží jen asi 2 nebo 3 kilometry od mezinárodního letiště. Jedná se o moderní turistické centrum tak, jak si jej představuje většina současných turistů. Vedle řady hotelů, rozprostřených podél zdejšího zálivu, je tu otevřeno i několik obchodů. Turisté, trávící svou dovolenou v oblasti Marsa Alam právě v Port Ghalib, tu mohou zajít třeba též do restaurace, kavárny či baru. Jedná se tedy přesně o tytéž podniky, které v samotné Marse Alam nejsou.

Všudypřítomný luxus

Port Ghalib patří k nejluxusnějším letoviskům v Egyptě vůbec. Ubytovat se je možné v téměř třech desítkách nově postavených hotelů. Jejich hosté zde mají k dispozici třeba i golfové hřiště či kotviště pro jachty. Z přístavu Port Ghalib také vyplouvají lodě na nejrůznější potápěčská safari. Zdejší písečná pláž je dobře turisticky vybavená. Aktivní jedinci se na ní mohou věnovat nejrůznějším vodními či plážovým sportům včetně oblíbeného šnorchlování nebo již zmíněného potápění. Rudé moře ohraničuje Port Ghalib z východu, na západě se pak směrem do vnitrozemí zvedají hory. Ty, zejména při pohledu od moře, vytvářejí středisku Port Ghalib jedinečnou kulisu.

Marsa Mubarak

Protože do oblasti Marsa Alam nejčastěji míří milovníci šnorchlování a potápění, k nejpopulárnějším výletním místům tu pochopitelně patří potápěčské lokality. Jedna z nich leží v blízkosti městečka Marsa Alam a nese název Marsa Mubarak. Jde o takzvanou Želví zátoku, která se proslavila výskytem těchto mořských plazů. Většina turistů sem přijíždí na lodích a následně se potápí nebo šnorchluje z jejich palub. Nicméně do vody je tu možno se dostat i z pevniny. To je velkou výhodou pro turisty, kteří se ubytovali v hotelích poblíž této zátoky. Kromě želv a spousty nejrůznějších korálových rybek je tady možné spatřit i třeba dugongy.

Abu Dabbab

Podobnou lokalitou jako je zátoka Mubarak je i zátoka Abu Dabbab. Tato lokalita, jenž se mezi turisty proslavila nejen zdejším korálovým útesem, ale i několika přilehlými ostrovy, leží zhruba na půli cesty mezi Port Ghalib a Marsa Alam. A i zátoka Abu Dabbab je známá výskytem želv. Šnorchlování či potápění zde patří k nejhezčím zážitkům z dovolené v Egyptě. Přímo u pláže tady vyrostlo několik hotelů. Proto je v Abu Dabbab možno využít ubytování rovnou na břehu tohoto krásného a bezpochyby jedinečné zálivu. Asi 10 kilometrů jižně od Abu Dabbab se nachází zátoka Coraya. Zdejší písečná pláž bude vyhovovat zejména rodinám s malými dětmi. Vstup do moře je tu (na rozdíl od většiny hotelů v oblasti, které musí využívat mohla) možný rovnou z písku pláže. Několik moderních hotelů přímo u pláže umožňuje se v oblasti Coraya taktéž ubytovat takřka u pláže.

Lodní výlety

Zkušenější potápěči, kterým již potápění z pevniny nestačí, obvykle volí v Egyptě možnost lodního výletu. K nejoblíbenějším potápěčským lokalitám v oblasti Marsa Alam patří bezpochyby útes Sataya. Nejjednodušší a také nejkratší cesta k němu je z přístavu Port Hamata. Přístav leží jižně od Národního parku Wadi el Gemal. Z přístavu Hamata je to na útes, jenž je také znám pod názvem Dolphin House, asi 40 kilometrů.

Výlet k útesu zabere celý den. Potápění v oblasti Dolphin House určitě stojí za vyzkoušení. Jsou zde k vidění delfíni, dugongové a další zajímaví živočichové. A pod hladinou tu dokonce leží i potopený vrak lodi. Výlet do oblasti Dolphin House je atraktivní nejen pro přístrojové potápěče, ale na co koukat budou mít i milovníci šnorchlování. Samotný útes Sataya je asi 3 kilometry dlouhý. A vytváří jakousi lagunu. Hloubka v ní se pohybuje kolem 10 metrů. Dolphin House se jí říká proto, že sem připlouvají na noc odpočívat delfíni, aby byli chráněni před žraloky. Za okrajem útesu však mořské dno padá strmě dolů. Ti nejzkušenější potápěči se tady dostávají až do hloubek kolem 80 metrů.

Smaragdové doly

I když hlavním lákadlem pro cestu na dovolenou do Marsa Alam je bezpochyby zdejší moře, i vnitrozemí má návštěvníkům co nabídnout. Zhruba uprostřed cesty mezi údolím řeky Nil, jenž protéká asi 200 kilometrů směrem na západ od Marsy, a samotnou Marsa Alam, je možné navštívit smaragdové doly. Ty jsou v některých propagačních materiálech pojmenovávány jako Kleopatřiny doly. Tato egyptská královna totiž údajně zdejší zelené drahokamy milovala. Nejrůznější staroegyptské a dokonce i římské stavby se tu dochovaly až do současnosti.

El Quseir

Asi 80 kilometrů severně od letiště v Marsa Alam leží starobylý přístav El Quseir. V dobách starověku bývalo toto dnes už skoro zapomenuté městečko nejdůležitějším obchodním přístavem na západním břehu Rudého moře. Svůj velký význam měl El Quseir i pro samotné muslimy. Právě odtud totiž vyplouvaly lodě směrem do Arábie a k Mecce. V současnosti však už El Quseir působí spíše omšelým a zaprášeným dojmem.