Destinace

Marsa Alam, Egypt

Jižně od Hurghady

O dovolené v nejjižněji ležící egyptském letovisku Marsa Alam se říká, že je dovolenou na prahu skutečného podmořského ráje. Marsa Alam původně byla, podobně jako další současná populární letoviska na pobřeží Rudého moře, jen malou a ospalou rybářskou vesničkou. Leží více než 200 kilometrů jižním směrem od Hurghady. A ještě poměrně nedávno připomínala Marsa Alam spíše africkou beduínskou vesnici než moderní turistický resort. Takový, do jakého se tou dobou už vyprofiloval třeba Sharm el Sheikh nebo Hurghada.

Ještě v minulém století museli turisté, kteří chtěli prožít svou dovolenou v Marsa Alam nebo jejím blízkém okolí, letecky cestovat nejprve do Hurghady. Po příletu pak nasednout na autobus, případně jiný dopravní prostředek, a absolvovat ještě více než 200 kilometrů dlouhý transfer. To vše se změnilo roku 2001. V tomto roce totiž bylo asi 60 kilometrů severně od Marsa Alam uvedeno do provozu mezinárodní letiště. To leží na půli cesty mezi Marsou a přístavem El Quseir.

Moderní letovisko

Marsa Alam je mezi turisty tolik populární zejména kvůli zdejšímu moři. A její obliba neustále vzrůstá. Živé korálové útesy, nádherné pláže a postupně přibývající moderní hotely s veškerým komfortem začínají z Marsa Alam tvořit významné centrum egyptské turistiky. A to zejména ve vztahu k bezpečnostní situaci v Sharm el Sheikhu či Hurghadě.

Středisko Marsa Alam je v současnosti nejjižnějším egyptským letoviskem. Dále podél pobřeží už se totiž nachází pouze národní park Wadi El Gemal. A po dalších 100 kilometrech už Egypt hraničí se Súdánem. Ve srovnání s již zmiňovanou Hurghadou má Marsa Alam hned několik výhod. K těm nejčastěji zmiňovaným patří stáří zdejších hotelů. Vzhledem ke skutečnosti, že zdejší mezinárodní letiště tu bylo otevřeno až teprve na začátku tohoto tisíciletí, drtivá většina zdejších hotelů není starší dvaceti let.

Čisté moře

Relativně pozdní rozvoj turistického ruchu v oblasti Marsa Alam s sebou přináší pro turisty i další významné plus. A tím je stav života pod hladinou moře. Kvalita vody v moři je zde skutečně mnohem lepší než třeba v Hurghadě. A to dokonce i přímo u hotelů. Milovníci potápění nebo šnorchlování se tady tak nemusejí od svého ubytovacího zařízení nijak zásadně vzdalovat.

Aktuálně však není možné v oblasti Marsa Alam očekávat třeba nákupní centra či bulváry tak, jako je tomu v Hurghadě či Sharm el Sheikhu. Turisté, toužící během dovolené v Marse Alam po nákupech, si budou muset vystačit buď s malými krámky přímo v hotelu, nebo s miniaturním nákupním centrem v přístavu Port Ghalib. A podobně jako s nakupováním je to v Marse i s večerní a noční zábavou. Během večera se o své hosty stará většina hotelů sama. Žádné organizované diskotéky, bary, kluby a další noční podniky Marsa Alam zatím provozu nejsou.

Celý článek

Thassos

Smaragd Egejského moře

Thassos je nejseverněji ležícím řeckým ostrovem. Nalézá se v severní části Egejského moře, jen asi 30 kilometrů od města Kavala. Ostrov si díky spoustě svěží zeleně v průběhu celého roku získal přízvisko Smaragd Egejského moře. Na rozdíl od jižněji ležících ostrovů v Egejském moři, které jsou poměrně vyprahlé, netrpí Thassos nedostatkem srážek. Voda, která zde spadne v zimních měsících, se shromažďuje v podzemních rezervoárech. Odtud pak tuto vodu čerpají rostliny během horkého léta. Thassos je tak i v průběhu nejteplejších prázdninových měsíců svěže zelený. A zdejší stromy pak mohou skýtat ostrovanům i turistům vítaný stín.

Blízko k pevnině

Hlavním městem ostrova Thassos je Limenas. Toto město mohou turisté znát i pod jménem Thassos. K nalezení je na severním pobřeží ostrova. Z tohoto největšího ostrovního přístavu, kolem nějž už ve starověku vyrostlo dnešní město Limenas, je to na řeckou pevninu asi 15 kilometrů. Mezi pevninou a ostrovem Thasos leží ještě malý ostrůvek Thasopoula. Thasopoula má na délku asi 3 kilometry je poměrně hornatá. Zdejší hory pokrývají vzrostlé stromy. Obydlená však Thasopoula není.

Hlavní město

Ale zpět k hlavnímu městu Thassu Limenas. Břehy přístavu jsou poseté řadou typických řeckých taveren. Jejich hosté tak mohou často posedět prakticky na břehu moře a vychutnávat si zdejší víno. Vínem je mimochodem Thassos vyhlášený široko daleko. Není bez zajímavosti, že ve městě Limenas mají přístavy hned dva. Původní historický je starý více než dva a půl tisíce let. A dobře slouží až do současnosti. Nároky na kapacitu však jeho možnosti přerostly. A proto byl v Limenas vybudován i přístav nový. Ten slouží zejména k přistávání trajektů, spojujících ostrov Thassos s pevninou.

Celý článek

Baleárský ostrov Menorca

Součást Baleárských ostrovů

Východně od španělského pobřeží Středozemního moře se nacházejí Baleárské ostrovy. Největším z nich je Mallorca. Ta patří k nejoblíbenějším turistickým destinacím nejen ve Španělsku, ale dokonce v celém Středomoří. Odhadem 50 kilometrů západně od Mallorky je k nalezení její menší sestra Menorca. Menorca je druhým největším ostrovem Baleár. Zabírá plochu více než 650 kilometrů čtverečních. V současnosti žije na ostrově Menorca asi 80.000 stálých obyvatel.

Turisticky zatím není Menorca tak intenzivně využívána jako již zmiňovaná Mallorca. Nebo nedaleká Ibiza. Tato skutečnost je však pro řadu turistů důvodem, proč si k dovolené u Středozemního moře zvolit místo rušné Ibizy a populární Mallorky právě ostrov Menorca. Zdejší příroda je totiž stále ještě prakticky nedotčená. Nádherné písečné pláže u průzračně čistého moře bývají na Menorce i uprostřed hlavní turistické sezóny prakticky poloprázdné.

Historie

Ze západu na východ měří Menorca asi 50 kilometrů. Šířka ostrova nepřesahuje kilometrů 20. Díky strategické poloze měnil ostrov Menorca v průběhu historie několikrát své vládce. Ve starověku se o moc nad Menorkou přetahovali Kartaginci s Římany a Araby. V novodobých dějinách pak ostrovu vládla Británie i Francie. Na začátku 19. století Menorca nakonec připadla Španělsku. A pod španělskou správu patří dodnes.

Největší města

Hlavním městem Menorky je současně největší přístav na ostrově. Město, ležící na východním pobřeží, nese název Mahon. Jde také o nejlidnatější aglomeraci na ostrově. V Mahonu a jeho okolí našlo svůj domov více než 25.000 ostrovanů. Druhé největší město na ostrově Menorca je situováno přesně na jeho opačném konci. Na západním pobřeží Menorky se rozkládá Ciutadella de Menorca. I toto město je přístavem a trvale zde žije něco přes 20.000 stálých obyvatel. Jednoduchými počty lze dojít ke skutečnosti, že ve zmíněných dvou městech žije více než polovina obyvatel Menorky.

Celý článek

Dovolená na ostrově Malta

Klidná dovolená

Turisté, pro něž by měla být letní dovolená u moře v první řadě klidná a chtějí si na ní opravdu odpočinout, by určitě měli zvážit cestu na středomořský ostrov Malta. Stálé slunečné počasí na Maltě a pohodová atmosféra je k relaxaci a odpočinku ideální. Průzračně čisté moře, překrásná příroda a dobré jídlo jsou pro ostrov Malta charakteristické. Jen je škoda, že turisté z České republiky zatím Maltu příliš neznají. Malta svou nabídkou možností, čemu se zde lze o dovolené věnovat, určitě nezklame ani ty nejnáročnější cestovatelé.

Uprostřed Středozemního moře

Geograficky se Malta nachází ve vodách Středozemního moře. Leží zhruba uprostřed pomyslného trojúhelníku, který tvoří italský ostrov Sicílie a severoafrické státy Tunisko a Libye. Název Malta se používá jak v souvislosti s celým souostrovím, které tvoří celkem tři hlavní ostrovy, tak i s největším ze zdejších ostrovů. Po Maltě je druhým největším ostrovem Gozo. Mezi oběma ostrovy je pak k nalezení nejmenší Camino.

Ostrov plný překvapení

Malta je skutečně jedinečným kusem země uprostřed Středozemního moře. Turisté, kteří již na Maltě alespoň chvíli pobývali, určitě potvrdí, že tento nevelký ostrov je plný tajemství a spousty míst k poznávání. Maltě patří, co do velikosti, až 34. místo v celém Středozemním moři. Po Maltézských rytířích, kteří ostrovu vládli několik staletí, tu zůstaly úchvatné paláce a katedrály. Tajemní dávní obyvatelé pak na Maltě zanechali stopy v podobě megalitických chrámů. Podél pobřeží ostrova Malta jsou roztroušené malebné rybářské vesničky. A v hlavním městě Valletta je i v současnosti možné obdivovat mohutné kamenné opevnění a stavby.

Celý článek

Mallorca, ideální místo pro dovolenou

Mallorca v kostce

Většina turistů bude pravděpodobně ostrov Mallorca brát jako synonymum pro slunce, jedinečné pláže a nikdy nekončící zábavu. Letní dovolená na Mallorce je mezi Evropany dlouhodobě populární. Průzračně čisté moře podél pobřeží a jemný bílý písek, v němž se se šuměním rozbíhají vlny Středozemního moře, patří k největším turistickým devizám ostrova Mallorca. Pláže na Mallorce lákají každým rokem na tento největší z Baleárských ostrovů desetitisíce turistů z celé Evropy. Druhým největším ostrovem z Baleárského souostroví je Menorca.

Krásné pláže a azurově modré a průzračně čisté moře patří k hlavním lákadlům ostrova Mallorca. Jsou též nejpádnějším argumentem pro to, proč strávit letní dovolenou právě na Mallorce. Ovšem turisté, kteří již tento jedinečný ostrov navštívili, určitě potvrdí, že Mallorca může svým návštěvníkům nabídnout ještě daleko více. Dovolená v mallorských letoviscích tak může, ale také nemusí, znamenat výhradně odpočinek na zdejších vyhlášených plážích.

Aktivity na Mallorce

Co na plážích a u moře?

Milovníci plážového lenošení a odpočinku, kteří nejraději tráví svůj čas pod slunečníkem na plážovém lehátku a jednou za čas se jdou vykoupat do chladivého moře, se v letoviscích na Mallorce určitě budou cítit jako v pozemském ráji. Jsou-li jejich představy o tom, jak má vypadat ideální dovolená, právě takové, nemusí dělat nic jiného. Ovšem i turisté, preferující aktivní dovolenou, si tu přijdou na své. Ostrov Mallorca si ti, kdo nechtějí strávit celý den u vody lenošením, také zamilují. Vůbec totiž nezáleží na tom, kde plánují nejrůznější volnočasové aktivity provozovat. Zda v moři, na pláži a nebo třeba ve vnitrozemí ostrova Mallorca.

Celý článek

Dovolená v jižním Španělsku

Proč na dovolenou do Španělska?

Co láká turisty do jižního Španělska? A proč je tady dovolená tak oblíbená? Především kvůli horkému slunci. Španělsko patří k nejjižněji položeným zemím v celé Evropy. Turisté do Španělska cestují i kvůli překrásným a dlouhým písečným plážím a samozřejmě též průzračně čisté vodě Středozemního moři. K jednomu z nejnavštěvovanějších regionů ve Španělsku patří Andalusie. Je druhým největším autonomním společenstvím Španělska. Andalusie se nachází na samotném jihu země. Táhne se od Murcijského regionu na východě přes pobřežní města Almería a Málaga a Gibraltarský průliv až k místu, kde Španělsko sousedí s Portugalskem v západní části Andalusie.

spanelsko-granada

Andalusie

Andalusie zahrnuje hned několik známých pobřeží, španělsky costa, v oblasti jižního Španělska. Na nich tráví s oblibou svou letní dovolenou u moře nejen Španělé, ale také turisté z celé Evropy. Nejzápadnější oblastí Andalusie je pobřeží Costa de la Luz. To se táhne od portugalských hranic až k průlivu Gibraltar. Dovolená na Costa de la Luz není mezi turisty zatím tolik žádaná. Dále, směrem na východ, pak pokračuje Costa del Sol. Česky by se dal název přeložit jako Slunečné pobřeží. Ovšem pozor, jde pochopitelně o zcela jiné Slunečné pobřeží než to v Bulharsku. Na ně navazuje Costa Tropical. A konečně u města Almería je středomořské pobřeží Andalusie nazýváno Costa del Almería. Tady je dovolená asi nejpopulárnější.

Granada

andalusia

K jedněm z nejznámějších měst v Andalusii a celém jižním Španělsku patří Granada. Ta je situována nedaleko úpatí známého španělského pohoří Sierra Nevada. Vzhledem ke skutečnosti, že jen asi 15 kilometrů od města je v provozu mezinárodní letiště, se mohou turisté do Granady pohodlně dopravovat letadly z celého světa. Pro mnoho turistů začíná dovolená v Andalusii právě v Granadě. K nejznámějším památkám Granady patří určitě Alhambra. Alhambra je původně maurská pevnost, která od roku 1492, když Kryštof Kolumbus objevil pro Evropu americký kontinent, začala sloužit jako palác králů. Kdo Alhambru navštíví, bude mít možnost zhlédnout hned několik jejich částí. K nim náleží dva paláce, dvě města, hřbitov a samozřejmě také známe zahrady.

Celý článek

Dovolená na Kanárských ostrovech

Základní informace o Kanárských ostrovech

Kanárské ostrovy, španělsky Islas Canarias a familiérně česky Kanáry, se nacházejí v Atlantském oceánu. Leží asi 100 kilometrů od břehů Maroka. Každým rokem přilétá na dovolenou na Kanárské ostrovy více než 10 milionů turistů. A to nejen z kontinentální Evropy. Toto číslo navíc každoročně neustále stoupá. Zájem o zdejší letoviska řadí Kanárské ostrovy mezi nejoblíbenější turistické destinace v Evropě. Především letní dovolená u moře na některém ze 7 ostrovů získává, hlavně v souvislosti s bezpečnostní situací ve světě, na popularitě.

Proč na Kanárské ostrovy?

kanarske-ostrovy-leto

Největší počet turistů míří na zájezdy na nejznámější Kanárské ostrovy Gran Canaria, Lanzarote a Tenerife. Důvody k cestě do této destinace jsou poměrně jasné. V první řadě jde o stálé a velmi příjemné počasí. Teploty na Kanárských ostrovech během léta neklesají pod 20 stupňů Celsia. I voda kolem souostroví je příjemně prohřátá. Dovolená na Kanárských ostrovech v letním období zaručuje, že si turisté budou moci užívat příjemného počasí s naprostým minimem srážek po celou turistickou sezónu. Díky zdejšímu podnebí si Kanárské ostrovy vysloužily přezdívku Ostrovy věčného jara.

kanarske-ostrovy-laguna-beach

Koupání jako z pohádky

Dalším důvodem pro cestu na Kanárské ostrovy jsou kilometry krásných pláží. Pláže na Kanárech mají vesměs písečný povrch a táhnou se podél dlouhého a vesměs členitého pobřeží. Lákavá je též značně rozmanitá příroda ve vnitrozemí. I když Kanárské ostrovy tvoří poměrně kompaktní souostroví, každý z ostrovů je něčím jedinečný a výjimečný. Záleží jen na tom kterém jedinci, zda zamýšlí během své dovolené lenošit na pláži a užívat si koupání ve vodách Atlantského oceánu, nebo bude jeho dovolená naopak aktivní. I ten, kdo plánuje vydávat se na pěší túry do vnitrozemí, je na Kanárských ostrovech správně. Líbit se tu bude i jedincům, kteří si chtějí o dovolené užívat a plánují se pravidelně vydávat za zábavou to některého ze známých nočních podniků nebo klubů. Ty jsou na Kanárech k dispozici v populárních turistických centrech, kde život neutichá ani po setmění.

Celý článek

Dovolená v Thajsku

Exotické Thajsko

Thajsko je jednou z pro nás exotických destinací, která určitě stojí za návštěvu. Je místem, kde se dá strávit úžasná dovolená se spoustou nezapomenutelných zážitků. A je úplně jedno, co turisté, kteří do Thajska přilétají na dovolenou, plánují dělat? Zda se chtějí jen povalovat na romantické pláži s bílým pískem či relaxovat u bazénu v luxusním hotelu. Nebo naopak poznávat Thajsko ze sloního hřbetu. Případně ochutnat lahodné speciality výborné asijské kuchyně v některé z mnoha restauracích či jen u stánku na ulici. Thajsko má zkrátka co nabídnout úplně každému.

Proč do jihovýchodní Asie?

thajsko-clun

Cesta do Thajska musí uspokojit každého, kdo se i přes poměrně dlouhou cestu a nutnost přestupu právě do této země vydá strávit čas dovolené a zaslouženého odpočinku. Romantické duše sem táhne možnost na některém ze stovek ostrovů pozorovat úžasné západy slunce. Příznivce nočního života a zábavy až do ranních hodin zase Thajsko láká na zdejší celonoční párty. Jako v ráji se tu bude cítit každý, kdo si bez nočního života skvělou dovolenou nedokáže ani představit. A když už je řeč o západu slunce, žhnoucí oranžový kotouč, sklánějící se k obzor, musí v Thajsku zákonitě fascinovat každého diváka. Bez ohledu na to, zda jej pozoruje z lehátka na soukromé hotelové pláži nebo při večeři v plážové restauraci. Odpočinek na pohodlných polštářových křeslech jen pár metrů od šumícího moře je zážitkem, na který se ani po návratu domů, když už je dovolená i celé Thajsko passé, jen tak nezapomíná.

Dovolená v Thajsku

thajsko-more

Dovolená v Thajsku, a především na některém z jeho ostrovů, je také ideální variantou jak strávit volný čas i pro ty, kteří rádi pozorují bohatý podmořský život. Thajsko musí učarovat každému, kdo hledá dobrodružství pod hladinou. K nejznámějším potápěčským centrům v Thajsku patří ta na ostrovech Phi Phi a Tao.

Celý článek

Dovolená v Tunisku

Tunisko obecně

K oblíbeným destinacím, ve nichž nabývá slovní spojení letní dovolená konkrétního a jen těžko zpochybnitelného rozměru, patří severoafrické Tunisko. Břehy tuniských písečných pláží omývají ze severního a východního směru prohřáté vody Středozemního moře. Charakteristickým znakem pro Tunisko coby turisticky atraktivní zemi jsou především dlouhé písečné pláže. Tuniské pláže se táhnou podél nepříliš členitého středomořského pobřeží. I proto patří dovolená v Tunisku velice často k nezapomenutelným cestovatelským zážitkům. Návštěvníky Tuniska určitě potěší i příznivé ceny. Nejen za ubytování, ale i další doplňkové služby. Na poli cestovního ruchu boduje Tunisko též příznivou vzdáleností od České republiky. A v neposlední řadě i stálým slunečným počasím, které v Tunisku panuje po celou turistickou sezónu.

Co v Tunisku na dovolené?

tunisko-hotely

Návštěvníci, kteří zvolili Tunisko coby destinaci, kde proběhne jejich letošní letní dovolená, si na místních plážích mohou dosytosti užívat. Ať už klidu a pohody, nebo a horkých paprsků středomořského slunce. Kdo zůstává o dovolené raději v areálu hotelu, má možnost strávit prakticky celý den odpočinkem u některého z mnoha hotelových bazénů. Většina hotelů v Tunisku má ve svém areálu vlastní hotelový bazén. U hotelového bazénu jsou ubytovaným hostům samozřejmě dostupné veškeré hotelové služby. Tudíž si tak může každý ze zájemců naplno vychutnat svůj all inclusive program. Tedy pokud padla volba na Tunisko a jeho ubytovací kapacity právě z tohoto důvodu. Koho lenošení v prohřátém písku nebo na lehátku pod slunečníkem omrzí a chce, aby jeho dovolená v Tunisku dostala i akčnější rozměr, má spoustu možností. Dá se kupříkladu vypravit na některý z mnoha individuálních nebo organizovaných výletů. Na výletech lze poznat Tunisko i z jiného úhlu pohledu. Teprve výletem mimo hotelový areál se dá z Tuniska zažít více než nabízí bezprostřední okolí hotelu.

Letoviska v Tunisku

tunisko-pamatky

Dovolená v Tunisku se dá strávit hned v několika známých letoviscích. K těm nejznámějším a nejnavštěvovanějším patří bezpochyby ostrov Djerba a turistická střediska na pevnině Hammamet, Monastir, Sousse, Tabarka, Mahdia a Nabeul. Jedinci, kteří cestují do Tuniska za poznáním či dobrodružstvím, pak volí ubytování co nejblíže zájmové lokalitě. Nocovat je v Tunisku dokonce možné i třeba na Sahaře.

Celý článek