Thassos

Smaragd Egejského moře

Thassos je nejseverněji ležícím řeckým ostrovem. Nalézá se v severní části Egejského moře, jen asi 30 kilometrů od města Kavala. Ostrov si díky spoustě svěží zeleně v průběhu celého roku získal přízvisko Smaragd Egejského moře. Na rozdíl od jižněji ležících ostrovů v Egejském moři, které jsou poměrně vyprahlé, netrpí Thassos nedostatkem srážek. Voda, která zde spadne v zimních měsících, se shromažďuje v podzemních rezervoárech. Odtud pak tuto vodu čerpají rostliny během horkého léta. Thassos je tak i v průběhu nejteplejších prázdninových měsíců svěže zelený. A zdejší stromy pak mohou skýtat ostrovanům i turistům vítaný stín.

Blízko k pevnině

Hlavním městem ostrova Thassos je Limenas. Toto město mohou turisté znát i pod jménem Thassos. K nalezení je na severním pobřeží ostrova. Z tohoto největšího ostrovního přístavu, kolem nějž už ve starověku vyrostlo dnešní město Limenas, je to na řeckou pevninu asi 15 kilometrů. Mezi pevninou a ostrovem Thasos leží ještě malý ostrůvek Thasopoula. Thasopoula má na délku asi 3 kilometry je poměrně hornatá. Zdejší hory pokrývají vzrostlé stromy. Obydlená však Thasopoula není.

Hlavní město

Ale zpět k hlavnímu městu Thassu Limenas. Břehy přístavu jsou poseté řadou typických řeckých taveren. Jejich hosté tak mohou často posedět prakticky na břehu moře a vychutnávat si zdejší víno. Vínem je mimochodem Thassos vyhlášený široko daleko. Není bez zajímavosti, že ve městě Limenas mají přístavy hned dva. Původní historický je starý více než dva a půl tisíce let. A dobře slouží až do současnosti. Nároky na kapacitu však jeho možnosti přerostly. A proto byl v Limenas vybudován i přístav nový. Ten slouží zejména k přistávání trajektů, spojujících ostrov Thassos s pevninou.

Agora

Přímo u starého přístavu se nachází známé archeologické naleziště. Původně stála v těchto místech starověká Agora, tedy tržnice. Již v sedmém století před naším letopočtem zde bylo centrum veškerého dění na Thassu. Ve druhém a třetím století před naším letopočtem, kdy ostrovu vládla Římská říše, zažíval Thassos nebývalý rozmach. Římský císař Septimius Severus dokonce udělil Thassu privilegium razit vlastní mince. Zdejší obyvatelé vystavěli na oplátku tomuto císaři darem sochu bohyně naděje Nausiky. Skulptura se však bohužel do dnešních dnů nedochovala. V jižní části Agory jsou k vidění zbytky starověkého odeonu, divadla pod širým nebem. Na opačném konci Agory jsou pak k nalezení ruiny Artemidina chrámu.

Archeologické muzeum

Turisté, kteří by si chtěli prohlédnout Agoru zblízka, tak mají možnost učinit od 9 do 16 hodin každý den. Historie ostrova Thassos je skutečně bohatá. A Agora je jednoznačně nejzachovalejší lokalitou na ostrově. Zájemci o kulturu a historii Thassu mohou navštívit i zdejší archeologické muzeum. To leží jen asi 50 metrů od starého přístavu, hned vedle jižní části Agory.

Koupání

Z pohledu turistiky je Thassos atraktivní nejen kvůli svým četným antickým památkám. Turisty na Thassos lákají i zdejší pláže. Protože ostrov leží stranou hlavního turistického ruchu v Řecku a masy turistů jej k prožití letní dovolené u moře zatím neobjevili, bývají i uprostřed hlavní turistické sezóny zdejší pláže prakticky poloprázdné. Celková délka pobřeží ostrova Thassos lehce přesahuje 100 kilometrů. A je až těžko uvěřitelné, že více než polovina z této délky jsou pláže! Každý z turistů, co se rozhodne strávit svou dovolenou na Thassu, si může vybírat z široké nabídky možností ke koupání. Na své si tady přijdou jak jedinci, kteří dávají přednost turisticky vybaveným plážím u známých letovisek, tak také ti, co naopak rádi cestují na pláže dále od civilizace. Tací jedinci si pak užívají den u vody na zastrčený v plážích, kde mohou užívat průzračně čistého moře po celý den úplně sami.

Příznivé ceny

Protože Thassos leží blízko řecké pevniny a jeho zásobování není tak komplikované, ve srovnání s dalšími řeckými ostrovy v Egejském či Jónském moři je tady levněji. Příznivé ceny turisté platí i za pronájem skútru nebo automobilu. Návštěvníci Thassu tudíž mají možnost objet na vypůjčeném dopravním prostředku celý ostrov prakticky během jediného půldne. A ačkoliv je Thassos a jeho pláže skvělým místem, kde si může každý vychutnávat příjemné chvilky u šumícího moře, byla by škoda nevydat se za poznáním tohoto jedinečného koutu Řecka i do jeho vnitrozemí.

Vnitrozemí

Turisté, kteří nechtějí v čase své dovolené jenom lenošit na pláži a dovádět v moři, si na Thassu s oblibou zapůjčují terénní automobily. S nimi se následně vydávají na výlety za poznáním ostrova. Offroady je možno buď osobně řídit, nebo si je zapůjčit včetně řidiče a nechat se vézt. Jak již bylo napsáno dříve, Thassos netrpí nedostatkem vláhy. Z toho důvodu je jeho vnitrozemím po celý rok svěže zelené. Dobře se tu daří třeba fíkovníkům či olivovníkům. Ale třeba i smrkům a dalším dřevinám, které známe ze střední Evropy. Thassos totiž leží na pomezí mírného a subtropického pásu. Proto jsou na něm zastoupeny rostliny a dřeviny obou podnebných zón.

Výhodou letního cestování po Thassu je i skutečnost, že díky svěžímu vánku, který na ostrově neustále vane, je možné se vydat na výlet do vnitrozemí i uprostřed parného léta. Bez problémů lze ostrovem projíždět a netrpět přitom příliš vysokými horky. Návštěvníci ostrova Thassos, kteří se vydávají na cestu okolo ostrova, obvykle končí svůj výlet na vyhlášené pláži Metalia. Ta údajně patří k vůbec nejhezčím plážím na celém Thassu. K nalezení je v malém zálivu na jižním pobřeží nedaleko městečka Limenaria.

Limenaria

Z přístavu Limenaria vyplouvají lodě také na okružní plavbu kolem jižního pobřeží ostrova Thassos. Z lodí pak mohou turisté obdivovat nádherné scenérie podél jeho jižních břehů. A protože loď během dne několikrát zakotví, mohou se výletníci opakovaně vykoupat v průzračně čistých vodách Egejského moře. Lodě obvykle doplují z Limenarie až ke skalnímu jezírku Giola. To bezpochyby patří k nejfotografovanější místům na ostrově Thassos. Ke Giole se dá dostat i z nedaleké taverny, odkud vede k jezírku prašná cesta. Plavba vede i okolo asi kilometr dlouhého ostrůvku Panagia. Z paluby lodě je dobře vidět klášter Archangelos.

Klidná dovolená

Protože Thassos není tak hojně vyhledávanou turistickou destinací jako třeba známé ostrovy Kréta, Rhodos či Korfu, ještě i v současnosti tady budou mít turisté pocit, a to zejména ve vnitrozemí, že se zde zastavil čas. Masivnímu rozvoji turistického ruchu brání i skutečnost, že na Thassu nebylo (alespoň zatím) vybudováno mezinárodní letiště. Letadla s turisty proto musejí přistávat na řecké pevnině. A na Thassos se následně dopravovat trajektem.

Jedinci, co si chtějí v průběhu pobytu u moře v Řecku užívat v klidu a zbavit se veškerého stresu, si budou ostrov Thassos bezpochyby pochvalovat. Naopak turisté, kteří mají rádi noční život a chtějí se bavit nejen na plážích během dne, ale i po setmění, by se měli poohlédnout někde jinde. Na Thassu si totiž takové zábavy o dovolené moc neužijí.