Dovolená na Kanárských ostrovech

Základní informace o Kanárských ostrovech

Kanárské ostrovy, španělsky Islas Canarias a familiérně česky Kanáry, se nacházejí v Atlantském oceánu. Leží asi 100 kilometrů od břehů Maroka. Každým rokem přilétá na dovolenou na Kanárské ostrovy více než 10 milionů turistů. A to nejen z kontinentální Evropy. Toto číslo navíc každoročně neustále stoupá. Zájem o zdejší letoviska řadí Kanárské ostrovy mezi nejoblíbenější turistické destinace v Evropě. Především letní dovolená u moře na některém ze 7 ostrovů získává, hlavně v souvislosti s bezpečnostní situací ve světě, na popularitě.

Proč na Kanárské ostrovy?

kanarske-ostrovy-leto

Největší počet turistů míří na zájezdy na nejznámější Kanárské ostrovy Gran Canaria, Lanzarote a Tenerife. Důvody k cestě do této destinace jsou poměrně jasné. V první řadě jde o stálé a velmi příjemné počasí. Teploty na Kanárských ostrovech během léta neklesají pod 20 stupňů Celsia. I voda kolem souostroví je příjemně prohřátá. Dovolená na Kanárských ostrovech v letním období zaručuje, že si turisté budou moci užívat příjemného počasí s naprostým minimem srážek po celou turistickou sezónu. Díky zdejšímu podnebí si Kanárské ostrovy vysloužily přezdívku Ostrovy věčného jara.

kanarske-ostrovy-laguna-beach

Koupání jako z pohádky

Dalším důvodem pro cestu na Kanárské ostrovy jsou kilometry krásných pláží. Pláže na Kanárech mají vesměs písečný povrch a táhnou se podél dlouhého a vesměs členitého pobřeží. Lákavá je též značně rozmanitá příroda ve vnitrozemí. I když Kanárské ostrovy tvoří poměrně kompaktní souostroví, každý z ostrovů je něčím jedinečný a výjimečný. Záleží jen na tom kterém jedinci, zda zamýšlí během své dovolené lenošit na pláži a užívat si koupání ve vodách Atlantského oceánu, nebo bude jeho dovolená naopak aktivní. I ten, kdo plánuje vydávat se na pěší túry do vnitrozemí, je na Kanárských ostrovech správně. Líbit se tu bude i jedincům, kteří si chtějí o dovolené užívat a plánují se pravidelně vydávat za zábavou to některého ze známých nočních podniků nebo klubů. Ty jsou na Kanárech k dispozici v populárních turistických centrech, kde život neutichá ani po setmění.

Ostrov Gran Canaria

kanarske-ostrovy-lanzarote

Často se říká, že každý z ostrovů Kanárského souostroví je sám o sobě malým kontinentem. Přírodní podmínky a podnebí se na každém z nich od těch ostatních dosti zásadně liší. Například na Gran Canarii mohou turisté během dovolené v její jižní části, která se nazývá Maspalomas, navštívit oblast, připomínající poušť. V Maspalomas vytvořil písek světově známé a poměrně rozsáhlé písečné duny. Za návštěvu stojí i krásný přístav Puerto de Mogan. Tomu se tu často říká Kanárské Benátky. Příznivci pěší turistiky by si pak určitě neměli nechat ujít výlet do údolí Fataga. Toto malebné údolí je někdy nazýváno také evropským Grand Canyonem podle známého přírodního útvarů v Coloradu ve Spojených státech. Na Gran Canarii se také nachází celá řada pláží, jež se díky křišťálově čisté vodě v moři mohou pyšnit oceněním Modrou vlajkou. Na vyhlášenou pláž Amadores se pak sjíždějí turisté z celého ostrova. Kdo někdy v minulosti Kanárské ostrovy navštívil, pravděpodobně byl alespoň jednou na Gran Canarii.

Ostrov Tenerife

kanarske-ostrovy-mestska-plaz

Největším z Kanárských ostrovů je ostrov Tenerife. Ten se mezi turisty proslavil především spoustou krásných písečných pláží. Podobně jako na Gran Canarii, i na Tenerife panuje velmi příjemné počasí po celý rok. V letní sezóně se tady pohybují teploty kolem 25 stupňů Celsia. Dovolená na Tenerife se bude líbit nejen příznivcům plážového odpočinku, ale také aktivním jedincům. Ti zde mohou využít krásnou přírodu k procházka či tůrám. Sportovci se mohou na Tenerife věnovat například potápění, cyklistice, paraglidingu nebo hraní golfu. Zajímavostí zdejších pláží je jejich barva. Vzhledem ke skutečnosti, že Kanárské ostrovy vznikly díky sopečné činnosti, se zde nacházejí pláže s tmavým až černým sopečným pískem.

Ostrov Lanzarote

kanarske-ostrovy-lanzarote-plaz

Co do rozlohy čtvrtým největším z celého souostroví Kanárské ostrovy je Lanzarote. Dovolená na Lanzarote bude vyhovovat hlavně turistům, kteří mají rádi klid a pohodu. Na Lanzarote je nejvíce ze všech Kanárských ostrovů vidět, že za jejich vznikem stála sopečná činnost. Na celém Lanzarote se nachází neuvěřitelných 100 vulkánů a téměř tři stovky malých a velkých kráterů. Zajímavostí je, že sopky na tomto ostrově byly aktivní ještě v 19. století. To je z geologického hlediska poměrně nedávno. Více než třetina povrchu ostrova je pokryta lávou. I dnes jsou tady velmi dobře patrné pruhy ztuhlého sopečného materiálu. Ve východní a jižní části ostrova pak kontrastují s většinou tmavou barvou Lanzarote krásné bílé pláže na pozadí tyrkysově modrých vod Atlantského oceánu.