Dovolená na Kanárských ostrovech

Základní informace o Kanárských ostrovech

Kanárské ostrovy, španělsky Islas Canarias a familiérně česky Kanáry, se nacházejí v Atlantském oceánu asi 100 kilometrů od břehů Maroka. Každým rokem sem přilétá na dovolenou více než 10 milionů turistů nejen z kontinentální Evropy. Toto číslo každoročně neustále stoupá. Tato skutečnost řadí Kanárské ostrovy mezi nejoblíbenější turistické destinace v Evropě. Především letní dovolená u moře na některém ze 7 ostrovů získává především v souvislosti s bezpečnostní situací ve světě na popularitě.

Proč na Kanárské ostrovy?

kanarske-ostrovy-leto

Největší počet turistů míří na zájezdy na Kanárské ostrovy Gran Canaria, Lanzarote a Tenerife. Důvody pro cestu do této destinace jsou poměrně zřejmé. V první řadě jde o stálé a velmi příjemné počasí. Teploty na Kanárských ostrovech během léta neklesají pod 20 stupňů Celsia. I voda kolem ostrovů je příjemně prohřátá. Dovolená v letním období tady tak zaručuje, že si turisté budou moci užívat příjemné počasí se minimem srážek během celé turistické sezóny. Zdejší podnebí vysloužilo Kanárům přezdívku Ostrovy věčného jara.

kanarske-ostrovy-laguna-beach

Koupání jako z pohádky

Dalším důvodem pro cestu na Kanárské ostrovy jsou kilometry krásných pláží s písečným povrchem podél dlouhého a vesměs členitého pobřeží ostrovů. Lákavá je též hodně rozmanitá příroda v jejich vnitrozemí. I když Kanárské ostrovy tvoří poměrně kompaktní souostroví, každý z ostrovů je něčím jedinečný a výjimečný. Záleží jen na tom kterém jedinci, zda zamýšlí během své dovolené lenošit na pláži a užívat si koupání ve vodách Atlantského oceánu, nebo bude jeho dovolená aktivní a plánuje se vydávat na pěší túry po vnitrozemí některého z ostrovů. Nebo si bude chtít v čase své dovolené užívat a pravidelně se chystá vyrážet za zábavou to některého ze známých nočních podniků nebo klubů v turistických centrech, kde život neutichá ani po setmění.

Ostrov Gran Canaria

kanarske-ostrovy-lanzarote

Často se říká, že každý z ostrovů Kanárského souostroví je sám o sobě malým kontinentem. Přírodní podmínky a podnebí se na každém z nich od těch ostatních dosti zásadně liší. Například na Gran Canarii mohou turisté během dovolené v její jižní části, která se nazývá Maspalomas, navštívit oblast, připomínající poušť, kde písek tvoří rozsáhlé písečné duny. Za návštěvu stojí i krásný přístav Puerto de Mogan, kterému se tu často říká Kanárské Benátky. Příznivci pěší turistiky by si určitě neměli nechat ujít výlet do údolí Fataga, někdy nazývaného také evropským Grand Canyonem podle známého přírodního útvarů v Coloradu ve Spojených státech. Na Gran Canarii se také nachází celá řada pláží, jež se díky křišťálově čisté vodě v moři mohou pyšnit oceněním Modrou vlajkou. Na vyhlášenou pláž Amadores se pak sjíždějí turisté z celého ostrova.

Ostrov Tenerife

kanarske-ostrovy-mestska-plaz

Největším z Kanárských ostrovů je ostrov Tenerife. Ten se mezi turisty se proslavil především spoustou krásných písečných pláží. Podobně jako na Gran Canarii, i na Tenerife panuje velmi příjemné počasí po celý rok. V letní sezóně se tady pohybují teploty kolem 25 stupňů Celsia. Dovolená na Tenerife se bude líbit nejen příznivcům plážového odpočinku, ale také aktivním jedincům. Ti zde mohou využít krásnou přírodu k procházka či tůrám. Sportovci se zde mohou věnovat například potápění, cyklistice, paraglidingu nebo hraní golfu. Zajímavostí zdejších pláží je jejich barva. Vzhledem ke skutečnosti, že Kanárské ostrovy vznikly díky sopečné činnosti, se zde nacházejí pláže s tmavým až černým sopečným pískem.

Ostrov Lanzarote

kanarske-ostrovy-lanzarote-plaz

Co do rozlohy čtvrtým největším z Kanárských ostrovů je Lanzarote. Dovolená na Lanzarote bude vyhovovat hlavně turistům, kteří mají rádi klid a pohodu. Na Lanzarote je nejvíce ze všech ostrovů celého souostroví vidět, že za jejich vznikem stála sopečná činnost. Na celém ostrově se nachází neuvěřitelných 100 vulkánů a téměř tři stovky malých a velkých kráterů. Zajímavostí je, že sopky na tomto ostrově byly aktivní ještě v 19. století. To je z geologického hlediska poměrně nedávno. Více než třetina povrchu ostrova je pokryta lávou. I dnes jsou tady velmi dobře patrné pruhy ztuhlého sopečného materiálu. Ve východní a jižní části ostrova pak kontrastují se většinou tmavou barvou Lanzarote krásné bílé pláže na pozadí tyrkysově modrých vod Atlantského oceánu.