Dovolená v jižním Španělsku

Proč na dovolenou do Španělska?

Co láká turisty do jižního Španělska? A proč je tady dovolená tak oblíbená? Především kvůli horkému slunci. Španělsko patří k nejjižněji položeným zemím v celé Evropy. Turisté do Španělska cestují i kvůli překrásným a dlouhým písečným plážím a samozřejmě též průzračně čisté vodě Středozemního moři. K jednomu z nejnavštěvovanějších regionů ve Španělsku patří Andalusie. Je druhým největším autonomním společenstvím Španělska. Andalusie se nachází na samotném jihu země. Táhne se od Murcijského regionu na východě přes pobřežní města Almería a Málaga a Gibraltarský průliv až k místu, kde Španělsko sousedí s Portugalskem v západní části Andalusie.

spanelsko-granada

Andalusie

Andalusie zahrnuje hned několik známých pobřeží, španělsky costa, v oblasti jižního Španělska. Na nich tráví s oblibou svou letní dovolenou u moře nejen Španělé, ale také turisté z celé Evropy. Nejzápadnější oblastí Andalusie je pobřeží Costa de la Luz. To se táhne od portugalských hranic až k průlivu Gibraltar. Dovolená na Costa de la Luz není mezi turisty zatím tolik žádaná. Dále, směrem na východ, pak pokračuje Costa del Sol. Česky by se dal název přeložit jako Slunečné pobřeží. Ovšem pozor, jde pochopitelně o zcela jiné Slunečné pobřeží než to v Bulharsku. Na ně navazuje Costa Tropical. A konečně u města Almería je středomořské pobřeží Andalusie nazýváno Costa del Almería. Tady je dovolená asi nejpopulárnější.

Granada

andalusia

K jedněm z nejznámějších měst v Andalusii a celém jižním Španělsku patří Granada. Ta je situována nedaleko úpatí známého španělského pohoří Sierra Nevada. Vzhledem ke skutečnosti, že jen asi 15 kilometrů od města je v provozu mezinárodní letiště, se mohou turisté do Granady pohodlně dopravovat letadly z celého světa. Pro mnoho turistů začíná dovolená v Andalusii právě v Granadě. K nejznámějším památkám Granady patří určitě Alhambra. Alhambra je původně maurská pevnost, která od roku 1492, když Kryštof Kolumbus objevil pro Evropu americký kontinent, začala sloužit jako palác králů. Kdo Alhambru navštíví, bude mít možnost zhlédnout hned několik jejich částí. K nim náleží dva paláce, dvě města, hřbitov a samozřejmě také známe zahrady.

Costa Tropical

Pláže

spanelsko-malaga
Turisté, kteří zvolí coby destinaci pro dovolenou jižní Španělsko a ubytují se právě v Granadě, to budou mít ze svých hotelů na nejbližší pobřeží Andalusie Costa Tropical asi 50 kilometrů. Možností, kde se tady dá v moři dobře koupat, je tu hned několik. Na své si zde přijdou všichni. Andalusie totiž nabízí každému něco. Potěší jak turisty, mající rádi rozlehlé pláže s veškerým komfortem, tak také jedince, kteří preferuji spíše menší pláže, ukryté někde v zapadlém zálivu. Takové pláže poskytují svým návštěvníkům dostatek soukromí. Vzhledem k atraktivitě pobřeží podél Costa Tropical se bude dovolená v této části Andalusie líbit i milovníkům přístrojového potápění.

Almuňécar

Nejproslulejším letoviskem na pobřeží Costa Tropical na jihu Španělska je asi Almuňécar. Almuňécar je oblíbeným prázdninovým střediskem, situovaným mezi horami ve vnitrozemí a pobřežím Středozemního moře. Turisté se odsud mohou v pohodě dostat na jednu z nejhezčích pláží celé Andalusie Playa de Cantarrijan. Dovolená v Almuňécaru si už své renomé i mezi českými turisty vydobyla.

Costa del Sol

Málaga

Malaga

V srdci pobřeží Costa del Sol, západně od Granady, se nalézá přístavní město Málaga. To bývá obvykle prvním městem, které navštíví turisté, mířící letecky do Andalusie a jižního Španělska kvůli koupání, prohřátým písečným plážím a horkému středomořskému slunci. O tom, že je Málaga skutečně centrem prázdninového odpočinku a dovolené v Andalusii, svědčí i její název. V překladu totiž Málaga znamená pláž.

Koupání

Pláží mají v blízkosti města Málaga turisté k dispozici hned několik. Krásné koupání v této části Andalusie si užijí všichni, pro které byla dovolená v tomto regionu volbou, jak prožít čas volna a odpočinku. Většině pláží v blízkosti Málagy nechybí obvyklá turistická vybavenost. Je možné zapůjčit si i třeba plážová lehátka či slunečníky. Na zdejších plážích nebo v jejich blízkosti mohou aktivní jedinci vyzkoušet celou řadu vodních a plážových sportů. Nedaleko pláží se v Málaze obvykle nachází možnost rychlého občerstvení. Komu během koupání se a slunění na písečné pláži vyhládne, má to tak jen kousek na něco dobrého.

marbella-pobrezi

Architektura a historie

I když hlavním důvodem, proč turisté cestují do Málagy, Andalusie a vlastně celého jižního Španělska, jsou zdejší pláže. Dovolená se tady bude líbit i milovníkům staré architektury a historie. K nejznámějším památkám v Málaze se řadí mohutná pevnost Alcobaza. A též nedaleko stojící hrad Gibralfaro. Ten byl s pevností spojen již během jedenáctého století. K dalším významným památkám města Málaga patří například katedrála La Manquita. Tato katedrála je charakteristická svou jedinou věží. V původních plánech byly věže dvě, ovšem na stavbu té druhé se již nepodařilo sehnat dostatek finančních prostředků.

Pablo Picasso

Zajímavosti města Málaga je i fakt, že je rodištěm Pabla Picassa. Jen několik desítek metrů od vstupu do pevnosti Alcobaza mají milovníci umění a tvorby Pabla Picassa možnost navštívit jeho muzeum.

Marbella

spanelsko-marbella

Asi 40 kilometrů západně od Málagy leží na pobřeží Středozemního moře další známá turistická oblast v jižním Španělsku Marbella. Ta patří na pobřeží Costa del Sol k vůbec nejvyhledávanějším. Každým rokem tráví v této části Andalusie svou dovolenou téměř čtvrt milionu turistů. A to nejen z Evropy, ale z celého světa. Dovolená se zde bude zamlouvat nejen milovníkům klasického plážového lenošení, ale také aktivním jedincům. Ti tady mohou vyzkoušet řadu vodních sportů. K nim se řadí například jízda na windsurfingu, vodních lyžích nebo vodním skútru. Příznivci plážového odpočinku si na jihu Španělska, v okolí Málagy, zase budou moci vychutnávat horkého slunce na více než dvaceti plážích.

Cádiz

cadiz-pristav

Západně od Gibraltarského průlivu, na pobřeží Atlantského oceánu v západní části Andalusie na jihozápadě Španělska, se nachází město Cádiz. Protože jsou vody Atlantského oceánu o nějaký stupínek chladnější než je Středozemní moře, a také jeho hladina není tak klidná jako u středomořských letovisek, není Cádiz a okolí tak často navštěvováno turisty jako jsou španělská středomořská letoviska. Cádiz se ovšem těší velké popularitě mezi milovníky plachtařský sportů. Panují zde totiž velmi dobré podmínky pro windsurfing, kiting a další způsoby plachtění.