Dovolená v jižním Španělsku

Proč na dovolenou do Španělska?

Co láká turisty na dovolenou do jižního Španělska? Především horké slunce, překrásné dlouhé písečné pláže a samozřejmě též čistá voda ve Středozemním moři. K jednomu z nejnavštěvovanějších regionů ve Španělsku patří Andalusie. Ta je druhým největším autonomním společenstvím Španělska. To se nachází na samotném jihu a táhne se od Murcijského regionu na východě přes pobřežní města Almería a Malaga a Gibraltarský průliv až k hranici s Portugalskem na západě Andalusie.

spanelsko-granada

Andalusia

Andalusia zahrnuje hned několik známých pobřeží v jižním Španělsku. Na nich tráví s oblibou svou letní dovolenou u moře nejen Španělé, ale také turisté z celé Evropy. Nejzápadnější oblastí je pobřeží Costa de la Luz. To se táhne od portugalských hranic až k průlivu Gibraltar. Dále, směrem na východ, pak pokračuje Costa del Sol, neboli Slunečné pobřeží. Na ně navazuje Costa Tropical a konečně u města Almería je středomořské pobřeží Andalusie nazýváno Costa del Almería.

Granada

andalusia

K jedněm z nejznámějších měst v Andalusii a celém jižním Španělsku patří Granada. Ta je situována nedaleko úpatí známého španělského pohoří Sierra Nevada. Vzhledem ke skutečnosti, že jen asi 15 kilometrů od města je v provozu mezinárodní letiště, se mohou turisté do Granady pohodlně dopravovat letadly z celého světa. K nejznámějším památkám v Granadě patří určitě Alhambra. To je původně maurská pevnost, která od roku 1492, když Kryštof Kolumbus objevil pro Evropu americký kontinent, začala sloužit jako palác králů. Kdo Alhambru navštíví, bude mít možnost shlédnout hned několik jejich částí. K nim náleží dva paláce, dvě města, hřbitov a samozřejmě také známe zahrady.

Costa Tropical

Pláže

spanelsko-malaga
Turisté, kteří zvolí dovolenou ve Španělsku právě v Granadě, to budou mít ze svých hotelů na nejbližší pobřeží Costa Tropical asi 50 kilometrů. Možností, kde se tady dá v moři dobře koupat, je to hned několik. Na své si zde přijdou jak turisté, mající rádi rádi velké pláže s veškerým komfortem, tak také jedinci, kteří preferuji spíše menší pláže, ukryté někde v zapadlém zálivu, a poskytující svým návštěvníkům dostatek soukromí. Vzhledem k atraktivitě pobřeží podél Costa Tropical se tady bude dovolená líbit i milovníkům přístrojového potápění.

Almuňécar

Nejproslulejším letoviskem na pobřeží Costa Tropical na jihu Španělska je asi Almuňécar, což je oblíbené prázdninové středisko, situované mezi horami ve vnitrozemí a pobřežím Středozemního moře. Turisté se odsud mohou v pohodě dostat na jednu z nejhezčích pláží v celé Andalusie Playa de Cantarrijan.

Costa del Sol

Málaga

Malaga

V srdci pobřeží Costa del Sol, západně od Granady, se nalézá přístavní město Málaga. To bývá obvykle prvním městem, které navštíví turisté, mířící letecky do Andalusie a jižního Španělska kvůli koupání, prohřátým písečným plážím a horkému středomořskému slunci. O tom, že je Málaga skutečně centrem prázdninového odpočinku a dovolené v Andalusii, svědčí i její název, neboť v překladu znamená Málaga pláž.

Koupání

Pláží mají v blízkosti města Málaga turisté, pro které byla dovolená v tomto regionu volbou, jak prožít čas volna a odpočinku kupříkladu během hlavních školních prázdnin, k dispozici hned několik. Většině z nich nechybí obvyklá turistická vybavenost. Je možné zapůjčit si plážová lehátka a slunečníky. Na nich nebo v jejich blízkosti mohou aktivní jedinci vyzkoušet celou řadu vodních a plážových sportů. Nedaleko pláží se obvykle nachází možnost rychlého občerstvení. Komu během koupání se a slunění na písečné pláže vyhládne, má to tak jen kousek na něco dobrého.

marbella-pobrezi

Architektura a historie

I když hlavním důvodem, proč turisté cestují do Málagy a jižního Španělska, jsou zdejší pláže, dovolená se tady bude líbit i milovníkům staré architektury a historie. K nejznámějším památkám v Málaze se řadí mohutná pevnost Alcobaza a nedaleko stojící hrad Gibralfaro. Ten byl s pevností spojen již během jedenáctého století. K dalším významným památkám města Málaga patří například katedrála La Manquita. Ta je charakteristická svou jedinou věží. V původních plánech byly věže dvě, ovšem na stavbu té druhé se již nepodařilo sehnat dostatek finančních prostředků.

Pablo Picasso

Zajímavosti města Málaga je i fakt, že je rodištěm Pabla Picassa. Jen několik desítek metrů od vstupu do pevnosti Alcobaza mají milovníci umění a tvorby Pabla Picassa možnost navštívit jeho muzeum.

Marbella

spanelsko-marbella

Asi 40 kilometrů západně od Málagy leží na pobřeží Středozemního moře další známá turistická oblast v jižním Španělsku Marbella. Ta patří na pobřeží Costa del Sol k vůbec nejvyhledávanějším. Každým rokem tu svou dovolenou tráví téměř čtvrt milionu turistů nejen z Evropy, ale z celého světa. Dovolená se zde bude zamlouvat nejen milovníkům klasického plážového lenošení, ale také aktivním jedincům. Ti tady mohou vyzkoušet celou řadu vodních sportů. K nim se řadí například jízda na windsurfingu, vodních lyžích nebo vodním skútru. Příznivci plážového odpočinku si na jihu Španělska, v okolí Málagy, budou moci vychutnávat horkého slunce na více než dvaceti plážích.

Cádiz

cadiz-pristav

Západně od Gibraltarského průlivu, na pobřeží Atlantského oceánu v jihozápadě Španělska, se nachází město Cádiz. Protože jsou vody Atlantského oceánu o nějaký stupínek chladnější než je Středozemní moře a i jeho hladina není tak klidná jako u středomořských letovisek, není Cádiz a jeho okolí tak často navštěvováno turisty, jako jsou španělská středomořská letoviska. Cádiz se ovšem těší velké popularitě mezi milovníky plachtařský sportů. Panují zde totiž velmi dobré podmínky pro windsurfing, kiting a další způsoby plachtění.