Klidná dovolená
Turisté, pro něž by měla být letní dovolená u moře v první řadě klidná a chtějí si na ní opravdu odpočinout, by určitě měli zvážit cestu na středomořský ostrov Malta. Stálé slunečné počasí na Maltě a pohodová atmosféra je k relaxaci a odpočinku ideální. Průzračně čisté moře, překrásná příroda a dobré jídlo jsou pro ostrov Malta charakteristické. Jen je škoda, že turisté z České republiky zatím Maltu příliš neznají. Malta svou nabídkou možností, čemu se zde lze o dovolené věnovat, určitě nezklame ani ty nejnáročnější cestovatelé.
Uprostřed Středozemního moře
Geograficky se Malta nachází ve vodách Středozemního moře. Leží zhruba uprostřed pomyslného trojúhelníku, který tvoří italský ostrov Sicílie a severoafrické státy Tunisko a Libye. Název Malta se používá jak v souvislosti s celým souostrovím, které tvoří celkem tři hlavní ostrovy, tak i s největším ze zdejších ostrovů. Po Maltě je druhým největším ostrovem Gozo. Mezi oběma ostrovy je pak k nalezení nejmenší Camino.
Ostrov plný překvapení
Malta je skutečně jedinečným kusem země uprostřed Středozemního moře. Turisté, kteří již na Maltě alespoň chvíli pobývali, určitě potvrdí, že tento nevelký ostrov je plný tajemství a spousty míst k poznávání. Maltě patří, co do velikosti, až 34. místo v celém Středozemním moři. Po Maltézských rytířích, kteří ostrovu vládli několik staletí, tu zůstaly úchvatné paláce a katedrály. Tajemní dávní obyvatelé pak na Maltě zanechali stopy v podobě megalitických chrámů. Podél pobřeží ostrova Malta jsou roztroušené malebné rybářské vesničky. A v hlavním městě Valletta je i v současnosti možné obdivovat mohutné kamenné opevnění a stavby.
Příroda
Nádherná příroda na ostrově Malta si pro návštěvníky připravila takové skvosty, jako je jeskyně Blue Grotto. Tuto jeskyni na jižním pobřeží vyhloubil během stovek tisíc let do vápencových skal příboj. Dnes patří k vyhledávaným turistickým cílům. Na západě ostrova Malta jsou pak při pobřeží k vidění vysoké útesy. Ty se šplhají do výšky přes čtvrt kilometru nad mořskou hladinu.
Ideální počasí
Malta je ideální destinace k dovolené turistů, kteří chtějí kombinovat pobyt na plážích u průzračně čistého moře s cestami a výlety za poznáním do vnitrozemí. V létě totiž na celém souostroví prakticky neprší. Teploty se tu pohybují kolem příjemných 30 stupňů Celsia. Malta je tak, podobně jako třeba Kanárské ostrovy v Atlantiku, dokonalou destinací pro turisty, kteří nemají rádi příliš vysoké teploty. A podobně jako v dalších středomořských letoviscích, i u zdejších pláží je moře průzračně čisté. Pod hladinou je tu velice dobrá viditelnost. Z tohoto důvodu je Malta častým cílem potápěčů a příznivců šnorchlování. Ti tady mohou pod vodou dobře pozorovat nejrůznější zajímavosti. A samozřejmě i bohatý podmořský život. Řada potápěčských základem podél pobřeží ostrova Malta pak vytváří ideální podmínky k provozování tohoto moderního sportu.
Dva typy pláží
Na Maltě se fakticky nacházejí dva typy pláží. Podél pobřeží se turisté nejčastěji koupou na skalnatých plážích z vápence. Tyto skaliska často tvoří jakési schody, klesající až k mořské hladině. Druhým typem jsou typické písečné pláže. Ty mají povrch z jemného zlatavého písku a do moře sklání jen pozvolna. Letoviska s písečnými plážemi na Maltě jsou oblíbena mezi rodiči s malými dětmi. Na takových plážích totiž mohou nechat své ratolesti koupat v moři samotné.
Valletta
Současným hlavním městem souostroví Malta je Valletta. Vallettu založili již před pěti sty lety Maltézští rytíři, jinak také členové řádu svatého Jana. Charakteristickým znakem Valletty je pravoúhlé uspořádání zdejších ulic. Jejich síť je podobná třeba čtvrti Manhattan v New Yorku. Z historických památek určitě stojí za návštěvu katedrála svatého Jana. Nejznámější maltská katedrála se nalézá na ulici Republic Street. Stavba v minulosti sloužila jako hlavní kostel Maltézských rytířů. Je zde také vystaven jediný podepsaný obraz od malíře Carpaccia. Turisté s oblibou míří též do zahrad Upper Barrakk Garden. Tyto zahrady se rozkládají na vyvýšenině nad městem a je od nich krásný výhled na největší maltský přístav.
Gozo
Druhým největším ostrovem v souostroví Malta je již zmíněné Gozo. Na Gozo se dá dostat z vesničky Cirkewwa trajektem. Loď musí překonat vzdálenost necelých 7 kilometrů. V současnosti žije na ostrově Gozo asi 30.000 lidí. Díky větší vlhkosti, kterou zadržuje zdejší půda, je ostrov Gozo ve srovnání s kamenitou Maltou zelenější. Ovoce a zelenina tady údajně chutnají lépe než plody, vypěstované na nedaleké Maltě. Hlavní město ostrova Gozo je Victoria. Dominantou města je citadela s mohutnými hradbami. Hradby svého času sloužily jako obranná stavba před nájezdy Turků.
Chrámy Ggantija
Na ostrově Gozo jsou k vidění i megalitické chrámy s názvem Ggantija. Jejich vznik je datován do doby před 5.500 lety. Do současnosti z nich zbyly především obrovské kameny z vápence. Ty původně celou stavbu tvořily. Do dnešních dnů se v tomto areálu dochovala jen asi třetina původních staveb. Zajímavosti ostrova Gozo bylo i takzvaném Azurové okno. To bylo k nalezení na západní straně ostrova, nedaleko zátoky Dwejra. Tuto jeskyni vytvořil ve vápencové skále příboj a patří k nejnavštěvovanějším místům na ostrově.